drlutfiakgun.net

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa Egzersizler DENGE EGZERSİZİ NEDİR?

DENGE EGZERSİZİ NEDİR?

e-Posta Yazdır PDF

DENGE EGZERSİZİ NEDİR?  

    İnsanlar yaşlandıkça denge ile ilgili sorunlar yaşamaya başlarlar. Bunun en büyük sebebi altta yatan iç kulak sorunu yoksa kaslarımızın zayıflayıp yerine bağ dokusunun alması ve beynimizin yaşlanmasıdır(sinirsel yolların kaybolmaya başlaması). Dolayısıyla ileri yaşlarda denge bozuklukları düşmeleri ve ciddi sakatlanmaları beraberinde getirmektedir.

Dengemizi geliştirerek kendimizi düşme ve sakatlanmalardan koruyabilirmiyiz?

İnsanlar yaşlandıkça denge ile ilgili sorunlar yaşamaya başlarlar. Bunun en büyük sebebi altta yatan iç kulak sorunu yoksa kaslarımızın zayıflayıp yerine bağ dokusunun alması ve beynimizin yaşlanmasıdır(sinirsel yolların kaybolmaya başlaması). Dolayısıyla ileri yaşlarda denge bozuklukları düşmeleri ve ciddi sakatlanmaları beraberinde getirmektedir.Her yaşta insanın rahatlıkla yapabileceği denge egzersizini öğrenerek ,günün belli saatlerinde yapabilir ,kendinizi düşmelere karşı hazırlayarak beyindeki denge merkezimizi geliştirebilirsiniz. Günde ………..  seans (en az 2 seans ,sabah ve akşam yatmadan önce) yapmanız dengenizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Her yaşta insanın rahatlıkla yapabileceği denge egzersizini öğrenerek ,günün belli saatlerinde yapabilir ,kendinizi düşmelere karşı hazırlayarak beyindeki denge merkezimizi geliştirebilirsiniz.

Günde en az 2 seans (sabah ve akşam yatmadan önce)yapmanız dengenizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

1. Ayakta dik durunuz

2. Bir ayağınızı diğer ayağınızın yaklaşık 10 cm önüne adımlama şeklinde yerleştiriniz. İki ayağın aynı hizasında olmasını sağlayınız.

3. Kollarınızı açarak yere paralel konuma getiriniz.

4. Konumunuzu koruyarak 20 den geriye doğru sayınız.

5. Aynı konumda gözlerinizi kapatarak tekrar 20 den geriye doğru saymaya başlayın.

6.Sağa sola doğru gidip gelmelerin,salınımın arttığını göreceksiniz.

Gözler kapandığında direk beyinde denge merkezi çalışmaktadır. Görmenin dengenin sağlanmasında önemli yeri vardır. Görme devre dışı kaldığında direk denge merkezi uyarılmakta ve bunun tekrar tekrar yapılması ise bu merkezi geliştirmekte, sinirsel yolları pekiştirmektedir. Bu denge egzersizi iç ve dış bacak kaslarımızı koordineli bir şekilde çalıştırarak dengenin sağlanmasına katkılarını arttırmış olacaktır. Bu davranış İleride düşmelere karşı vücudumuzu ,reflekslerimizi hazırlayacaktır.

Bu hareketi yaparken güvenliğinizi ön plana alarak mutlaka arkanızdan birisinin kollarınızın altından size dokunmadan düşmeniz durumunda tutmasını isteyiniz.

Lütfen deneyiniz, kendinizi ve yeteneklerinizi geliştiriniz. Çok yararını göreceksiniz.

 

Uzm.Dr.Lütfi AKGÜN

 FİZYOLOJİ (EGZERSİZ)UZMANI

 

           AFYONKARAHİSAR DEVLET HASTANESİ

          OBEZİTE MERKEZİ EGZERSİZ POLİKLİNİĞİ

 

Önerilen egzersiz türü,şiddeti ve süresinde ekleme ve eksiltme yapmayınız!!!

Danışma ve Randevu için  TEL.NO:   0 272 2140030 / Dahili 171  

Mail adresi:   obezitepolikliniğ Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

 

Son Güncelleme: Pazar, 12 Aralık 2010 19:59